25 Eylül Dünya Eczacılar Günü kutlandı

{{ '2013-09-27 15:47:59' | moment }}

25 Eylül Dünya Eczacılar Günü İVEK ve Medipol Üniversitesi ortak programı ile İstanbul’da kutlandı. Sabah Eyüp Halit Paşa Konağı’nda kahvaltılı olarak tertiplenen etkinlikte Medipol Üniversitesinden...

 

25 Eylül Dünya Eczacılar Günü İVEK ve Medipol Üniversitesi ortak programı ile İstanbul’da kutlandı. Sabah Eyüp Halit Paşa Konağı’nda kahvaltılı olarak tertiplenen etkinlikte Medipol Üniversitesinden Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şeref Demirayak, Farmakoloji Anabilim Dalı’ndan Doç. Dr. Hanefi Özbek ile Deontoloji ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı’ndan Yrd. Doç. Dr. Mahmut Tokaç katıldı.

sam_1401.jpg

Program kahvaltının ardından İVEK Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Hüseyin Kenan Aktan’ın açış ve selamlama konuşması ile başladı. Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Deontoloji ve Tıp Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi ve İVEK Akademik Danışma Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mahmut Tokaç’ın, 25 Eylül’ün Dünya Eczacılık Günü olarak kutlanmasının tarihçesini anlattığı konuşmasından sonra söz alan Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şeref Demirayak, aslında 14 Mayıs’ın ülkemizde akademik eczacılığın başlangıcı olduğu için daha çok akademi camiasınca kutlanmasının anlamlı olduğunu, serbest eczacıların ise eczacılık gününü, dünya eczacılarının çatı kuruluşu olan FIP ile birlikte 25 Eylül’de kutlamalarının daha yerinde olacağını düşündüğünü söyledi.

sam_1412.jpg

Klinik eczacılıktan eczacılıkta uzmanlığa kadar pek çok konu tartışıldığı toplantıda eczacılık uzmanlığı üzerine var olan yasa teklifinin önceki dönemde torba yasaya yetişmemesi sebebiyle, Ekim ayında yeni dönemin başlaması ile meclise sunulacağı bildirildi. Mecliste var olan yasa teklifi ile gelecek olan eczacılıkta uzmanlık kavramının eczacılığa önemli bir soluk getireceği vurgulanırken; yasa teklifinde söz konusu uzmanlık alanlarının onkoloji eczacılığı, klinik eczacılık, enfeksiyon eczacılığı ve fitoterapi uzmanlığı olduğu ifade edildi.

sam_1413.jpg

Yeni eczacılık yasasına göre 2023 yılında ülkemizde en fazla 30.000 eczane olması öngörüldüğü ancak eczacı sayısının ise 37.000 olacağının hesaplandığı, geriye kalan 7.000 eczacının da hastanelerde klinik eczacı olarak istihdam edilmesinin tahmin edildiği söylendi.

Medipol Üniversitesi’nde lisans eğitiminde klinik eczacılık eğitimine çok önem verildiği vurgulandı. Medipol Üniversitesi bünyesinde eczacılara mezuniyet sonrası eğitimlerin de verildiğine değinilirken bunlardan en önemlileri olarak 5-6 Ekim tarihlerinde başlayacak olan hekimlere ve eczacılara yönelik Homeopati Kursu ile önümüzdeki dönem başlaması planlanan Klinik Eczacılık yüksek lisans eğitimine özellikle dikkat çekildi.

kongre-logo.20130927153921.jpg

2-4 Mayıs 2014’te İstanbul-Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleşecek olan ‘İVEK Uluslararası İlaç ve Eczacılık Kongre ve Fuarı’ da gündeme geldi.

sam_1444.20130927154421.jpg

Programa katılan eczacılarımız bu anlamlı günde Medipol Üniversitesi’nin hocalarından Doç. Dr. Hanefi Özbek’in tamburu ile gerçekleştirdiği, kendi güfte ve bestelerini de içeren mini konser ile unutulmayacak bir an yaşamış oldular.

İVEK / Özel Haber

İVEK © 2016   /   Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
0212 410 60 40 bilgi@ivek.org.tr

Merkez Mahallesi Esenler Cd. 5/1 Sk.
No: 10/110 Bağcılar/İSTANBUL

Web Tasarım & Yazılım | INVIVA