Yaklaşık yarım asır önce Anadolu’nun çok farklı noktalarında birbirinden habersiz birkaç gencin; çizgili yüzler, kırışmış eller de gördüğü sağlığa ilişkin dert yüklerinden etkilenerek henüz lise sıralarında insan ve sağlık sektörünün sağlığını dert etmesi ile gönüllerde başlayan “önce sağlık”düşüncesi yolculuğu, bu gençlerin üniversitede tanışarak gönüllerinin de bir olması ile fikir olarak doğmuş ve belli bir duruşa doğru evrilmiştir.

Yola çıkmadan önce, “duruşunu” bir fikir bütünlüğü içinde sağlık ilgililerine yansıtan bu sağlık gönüldaşlarının yaydığı fikir ışığı, takdir edilen diğer tüm ışık kaynakları gibi önde tutularak, duruşun “önce sağlık” yanında “sağlıkta öncü” hüviyetine bürünmesine de neden olmuştur.

Duruş, harekete geçiş noktarı olarak öncelikle ilaç ve eczacılık alanını belirlemiş; İlaç ve Eczaclık Kurumu (İVEK) kişi topluluğu olarak ortaya çıkılmıştır. Bu isim ve geçmişinden aldığı değerlerinin yükü altında gerçekleştirdiği faaliyetleri ile sektöründe takdir ile karşılanmıştır. Ancak sağlık paydaşlarının düşünce ve gönülde olmasa bile kavram da dahi birbirinden ayrılmasının sonuçlarının iyi olmayacağı hem de kavram daralmasının Anadolu’nun çeşitli yerlerinde titrek mum ışığında millet sağlığını dert edinmiş gönül alevini harlamadığı, yolun başındaki iştiyake de ket vurduğu düşüncesi hasıl olmuştur.

Bu nedenle, bu sefer temel çıkış noktasına daha yakın ve daha kucaklayıcı olarak ve daha güçlü bağlarla ilaç ve eczacılık özelinden tüm sağlık paydaşlarını içine alacak bir yöne evrilmiştir.

Diğer yandan, aradan geçen zaman zarfında yapmış olduğu araştırma ve çalışmalarla her zaman sağlık sektörünün şartlarının daha iyi olması halinde bunun doğrudan halk sağlığı üzerindeki yansımalarını gören İVEK, “önce sağlık” derken “önce sağlığın sağlığına” odaklanma kararı almıştır.

Sonuçta, köklü geçmişinden beslenen ancak genç ve dinamik yapısı ile İlaç, Eczacılık, Sağlık Bilim ve Teknolojileri alanlarında değer üretmeyi hedefleyen İVEK, ülkemizde ve dünyada sağlık politikalarına yön vermiş veya etki etmiş deneyimli gönüldaş kurucuları ile sağlık kavramı çatısı altındaki tüm aktörleri biraraya getirerek kâr amacı gütmeyen Vakıf olarak insan sağlığı odaklı çalışma hedefini belirlemiştir.

İVEK bu çerçevede sağlık için düşünen, üreten, araştıran, geliştiren, katma değer sağlayan insanların bir buluşma noktası olmuştur.

Kamu idaresi ile özel sektörün, araştırmacı ile yatırımcının, öğrenci ile ilgili meslek gruplarının arasında bir bağ olarak İVEK, sağlığın aksayan yönleri için tedavi usullerinin arandığı ve ortak akıl ilacı ile sektörel sürdürülebilir iyilik halinin elde edilmesi için çaba gösteren bir merkez haline gelmiştir.

Kısaca İVEK, belirlemiş olduğu misyonuna uygun yapılanması ve vizyonuna uygun stratejik hedefleri ile dünün gönül bağları ile geleceğin gönül bağlarını kurmak üzere sağlıkta “referans nokta” olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.


İVEK © 2016   /   Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
0212 4106040 bilgi@ivek.org.tr

Merkez Mahallesi Esenler Cd. 5/1 Sk.
No: 10/110 Bağcılar/İSTANBUL

Web Tasarım & Yazılım | INVIVA