Sporda ve Diyette Ölümcül Tehlike

{{ '2014-07-14 13:02:49' | moment }}

Sporda ve Diyette Ölümcül Tehlike

Gün geçmiyor ki besin takviyeleri kullanımıyla ilgili ölümleri duymayalım. Metabolizmayı hızlandırarak kısa sürede kas yapma yahut zayıflama amacıyla başvurulan bu gıda takviyeleri ne yazık ki hüsranla sonuçlanabiliyor. Son zamanlarda yaşanan ölüm artışlarını dehşetle görüyoruz.

 

Kontrolsüz satılan takviye edici ürünler adeta canlı bomba hükmündedir. Çeşitli marketler, bu takviyeler için özelleşmiş mağazalar(!) , spor salonları ve internet bu ürünlerin bilinçsizce satın alınabileceği yerlerdir. Açık pazar halinde satılabilen bu ürünler kontrolsüz ve bilinçsizce kullanım sonucu hayati tehlike arz etmektedir. Sağlık Bakanlığı onayı alınmamış ruhsatsız ürünler veya ruhsatlı gibi gözüken merdivenaltı olarak adlandırılan ürünler halkımıza sunulmaktadır.

 

Gıda takviyesi adı altında sunulan ürünlerin kalp damar sistemine önemli ölçüde yan etkisi olduğu ise gerçekleşen ölümlerle beraber apaçık ortadadır. Söz konusu olan gıda takviyelerinde önemli bir ilaç etken maddesi olan 'sibutramin ' e yüksek oranda rastlanıyor. Sibutraminin de aşırı dozu kalp zayıflığına hatta kalp durmasına yol açıyor. Bu sebeple tavsiye edilen tüm gıda takviyelerine halkımız şüphe ile yaklaşmalı. Kısa süreli hazların uzun vadede sağlığını kaybetmek hatta ölümle dahi sonuçlanabileceğinin farkında olmalıdır. 

 

Yaşam standartlarımızı, mümkün olduğunca doğru beslenmeyle ve antrenmanla artırmaya çalışmalıyız. Mümkün olmadığı durumlarda ise doktorumuzun tavsiyesini alarak, eczacımıza danışarak harekete geçmeliyiz. Buna paralel olarak unutulmamalıdır ki farmasötik bakımın uygulama biçimini en iyi bilen eczacı, ilaç ve diğer sağlık bakım ürünlerini sunarak toplumumuzun en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olan en yakın sağlık danışmanımızdır. Sağlıcakla kalın.

                                                                                       

 

 

Makbule AYAYDIN

İVEK © 2016   /   Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
0212 4106040 bilgi@ivek.org.tr

Merkez Mahallesi Esenler Cd. 5/1 Sk.
No: 10/110 Bağcılar/İSTANBUL

Web Tasarım & Yazılım | INVIVA